obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

21.12.2022

Czy czeka nas pełna digitalizacja faktur VAT?

AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE

Obowiązek stosowania KSeF (Krajowy System e-faktur) sprawi, że polskie firmy będą zmuszone odbierać faktury VAT w formie elektronicznej. Czy rodzime przedsiębiorstwa są na to gotowe?

Nieuchronne widmo digitalizacji

Dla wielu firm korzystanie z KSeF będzie oznaczać rewolucję w procesach związanych z obiegiem faktur VAT. Obecnie ponad 2/3 przedsiębiorców nie korzysta z e-faktur. Pełną digitalizację procesów fakturowych wdrożyło jeszcze mniej podmiotów. Jak wynika z danych Eurostatu niewiele ponad 13% przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce stosuje wyłącznie e-faktury.

Tylko forma elektroniczna? Implikacje wdrożenia KSeF

Obligatoryjne stosowanie KSeF niesie za sobą konieczność stosowania e-faktur. Dotyczy to zarówno odbierania, jak i wystawiania FV. Przedsiębiorca musi zadbać o to, by faktura została wystawiona w systemie KSeF. Dokument wystawiony w odmienny sposób, który nie znajdzie się w systemie KSeF, po drugie nie będzie miał unikalnego numeru identyfikacyjnego – tzw. KSeF ID i w myśl przepisów – nie będzie traktowany jak faktura VAT.

Analogicznie - wszystkie odbierane faktury będą musiały być zarejestrowane przez wystawiającego w systemie KSeF, aby mogły zostać uznane za koszt. Co istotne, przepisy KSeF nie nakładają na przedsiębiorców żadnego obowiązku informacyjnego wobec swoich kontrahentów, że wystawiona została faktura VAT.

Funkcjonowanie w świecie bez papieru

W praktyce oznacza to, że wiele podmiotów może całkowicie zrezygnować z papierowego obiegu dokumentów i w całości przejść na KSeF. Źródłem faktury bowiem będzie system KSeF, a nie papierowa wersja dokumentu. Dla firm, które dziś stosują wyłącznie faktury papierowe będzie oznaczało to diametralną zmianę podejścia do dzisiejszych procesów.

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę analizując digitalizowanie faktur VAT w firmie?

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę analizując pełną digitalizację faktur VAT w firmie?


„Wyeliminowanie przez wielu kontrahentów faktury w formie papierowej sprawi, że przedsiębiorcy będą musieli zrewidować swoje patrzenie nie tylko na proces obiegu faktur VAT. Faktura jest związana także z innymi procesami – przykładowo wiele firm wykorzystuje ją jako dokument logistyczny. Zmiany odczują także klienci, którzy zamiast ‘brać fakturę’ będą musieli pobrać ją z systemu KSeF. Dla większych podmiotów, brak synchronizacji systemu KSeF z firmowymi systemami finansowo-księgowymi może przyprawić o spory ból głowy."


Jak sobie poradzić w nowej rzeczywistości?

Nasz zespół wspiera przedsiębiorstwa dostarczając rekomendacji i docelowo rozwiązań, które pomogą Ci wejść w świat cyfrowego obiegu faktur.

AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE