obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

10.08.2023

KSeF – kiedy rozpocząć przygotowania?

Czasem to ktoś inny podejmuje za nas decyzje. Tak też jest i tym razem, polskie firmy chcąc nie chcąc zostaną przymuszone do zmiany dotychczasowych procesów finansowo - ksiegowych.
A to za sprawą rewolucji w fakturowaniu, która wydarzy się już w lipcu 2024 r.

Obowiązek - obowiązkiem jest

Już w lipcu przyszłego roku faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkową formą rozliczeń dla polskich przedsiębiorstw. W efakturowaniu kluczową rolę odgrywa KSeF (Krajowy System eFaktur), czyli nieodpłatna platforma opracowana przez Ministerstwo Finansów.

System służy do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną i dotyczy:

▪ przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT,

▪ przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT,

▪przedsiębiorców zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS posiadających polski NIP

Tymczasem 6 na 10 pytanych nie rozpoczęło jeszcze prac nad przygotowaniem organizacji do obowiązku KSEF. Niemal połowa ankietowanych jest pełna obaw w kwestii wejścia obowiązku KSEF i po cichu liczy, że termin ulegnie przesunięciu. Niepewność przepisów, złożoność schematu faktury, opracowanie optymalnego procesu wystawiania i wysyłki efaktur to tylko kilka
z problemów jakie dostrzegają na drodze do zmiany. Niemniej aż 30% obawia się integracji z systemami i wyboru właściwego narzędzia.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Zanim odpowiemy sobie na pytanie kiedy zacząć przygotowania, zacznijmy od pytania „od czego zacząć?”. I tutaj akurat odpowiedź jest prosta: od analizy wstępnej. To na tym etapie zdefiniujemy obszary, na które zwrócić uwagę w momencie dostosowywania organizacji do przepisów prawnych KSEF. Im więcej zagadnień zidentyfikujemy, tym więcej czasu potrzebujemy na wdrożenie.

Przygotowaliśmy proste narzędzie – listę kontrolną, która może pomóc przed rozpoczęciem projektu w diagnozie stanu obecnego, zarówno w zakresie procesów fakturowania, jak i zagadnień IT” – tłumaczy Monika Matyjek Góra, Project manager KSeF.- Udostępniamy narzędzie na życzenie, wystarczy napisać do nas: KONTAKT i możemy także wesprzeć w analizie wniosków.”

Cyfrowa rewolucja

Wprowadzenie obowiązku KSeF napędzi cyfrową rewolucję. 100% digitalizacja obiegu dokumentów finansowych i szybszy obieg informacji stanie się udziałem większości polskich firm, szybciej niż zakładały. Optymizmu jednak brak - z naszego badania wynika, że wręcz przeciwnie. Ankietowani pytani czy będą gotowi na start, na 1 lipca 2024 aż 1/3 odpowiada – może być różnie, jesteśmy pełni obaw.

Zamiast wyważać otwarte drzwi, warto skorzystać z gotowych odpowiedzi. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium LINK prowadzonego przez naszych ekspertów. Dowiedz się więcej co Cię czeka i wystartuj z przygotowaniami.

*wyniki ankiety z dnia 11.05.2023r., przeprowadzonej w grupie 106 uczestników webinarium „Praktyczny poradnik KSeF (Krajowy System e-Faktur) - jak przygotować organizację na rewolucję w fakturowaniu?”