obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

24.05.2023

KSeF - kiedy zacząć przygotowania, żeby zdążyć?

Czasem to ktoś inny podejmuje za nas decyzje. Tak też jest i tym razem, polskie firmy chcąc nie chcąc zostaną przymuszone do zmiany dotychczasowych procesów finansowo-księgowych. A to za sprawą rewolucji w fakturowaniu, której start Ministerstwo zapowiedziało na lipiec 2024 r.

Obowiązek obowiązkiem jest 

Za zgodą Komisji Europejskiej już w lipcu przyszłego roku faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkową formą rozliczeń dla polskich przedsiębiorstw. W e-fakturowaniu kluczową rolę odgrywa KSeF (Krajowy System eFaktur), czyli nieodpłatna platforma opracowana przez Ministerstwo Finansów.

System służy do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną i dotyczy:

▪ przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT,

▪ przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT (po półrocznej derogacji),

▪ przedsiębiorców zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS posiadających polski NIP.

Tymczasem 6 na 10 ankietowanych nie rozpoczęło jeszcze prac nad przygotowaniem swoich organizacji do obowiązku KSEF. Niemal połowa respondentów jest pełna obaw w kwestii wejścia obowiązku KSEF i po cichu liczy, że termin ulegnie przesunięciu. Niepewność przepisów, złożoność schematu faktury, opracowanie optymalnego procesu wystawiania i wysyłki e-faktur to tylko kilka z problemów jakie dostrzegają na drodze do zmiany. Niemniej aż 30% obawia się integracji z systemami i wyboru właściwego narzędzia integracyjnego.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy zacząć przygotowania, zacznijmy od pytania „od czego zacząć?”. I tutaj akurat odpowiedź jest prosta: od analizy wstępnej. To na tym etapie zdefiniujemy obszary, na które zwrócić uwagę w momencie dostosowywania organizacji do przepisów prawnych KSEF. Im więcej zagadnień zidentyfikujemy, tym więcej czasu potrzebujemy na wdrożenie.

„Przygotowaliśmy proste narzędzie – listę kontrolną, która może pomóc przed rozpoczęciem projektu w diagnozie stanu obecnego, zarówno w zakresie procesów fakturowania, jak i zagadnień IT” – tłumaczy Monika Matyjek- Góra, Project menedżerka w Arc. - Udostępniamy narzędzie na życzenie, wystarczy napisać do nas: KONTAKT i możemy także wesprzeć w analizie wniosków.”

Argumentem, który przemawia za tym, aby jednak poczekać jest brak ostatecznych przepisów - zapisy projektu ustawy wciąż ewoluują - w grudniu 2022r mieliśmy konsultacje społeczne, w marcu 2023 r. publikację kolejnej wersji ustawy, obecnie – w maju projekt został skierowany do sejmu. Za każdym razem publikacja nowych wersji projektów niosła za sobą istotne zmiany. Nie możemy jednak czekać bezczynnie do momentu wejścia w życie ustawy, bo może być za późno na skuteczną integrację z KSEF. Zwłaszcza, że z punktu widzenia IT, integracja wielu systemów może okazać się złożonym zadaniem.”- tłumaczy Maciej Gomółka, Project Menedżer w Arc.

Cyfrowa rewolucja 2

Wprowadzenie obowiązku KSeF napędzi cyfrową rewolucję. Pełna digitalizacja obiegu dokumentów finansowych i szybszy obieg informacji stanie się udziałem większości polskich firm, szybciej niż można było się tego spodziewać. Optymizmu jednak brak. Z przeprowadzonego przez Arc Consulting badania wynika, że jest wręcz przeciwnie. Aż 1/3 ankietowanych pytanych o to czy będą gotowi na start na 1 lipca 2024 odpowiada, że „może być różnie, jesteśmy pełni obaw”.

Zamiast wyważać otwarte drzwi, warto skorzystać z gotowych odpowiedzi. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium prowadzonego przez naszych ekspertów. Dowiedz się więcej o tym co Cię czeka i wystartuj z przygotowaniami.

*wyniki ankiety z dnia 11.05.2023r., przeprowadzonej w grupie 106 uczestników webinarium „Praktyczny poradnik KSeF (Krajowy System e-Faktur) - jak przygotować organizację na rewolucję w fakturowaniu?”