obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

23.06.2023

Podłącz się do KSeF

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur będzie stanowić wyzwanie zarówno dla tych firm, które nie korzystają z elektronicznego fakturowania, jak i dla tych, które już z powodzeniem zdigitalizowały obieg dokumentów.

Czy przedsiębiorstwa, które już korzystają z efakturowania mają ułatwione zadanie? Nie dajmy się zwieźć pozorom. Podłączenie do KSeF może okazać się złożonym zadaniem, wymagającym wnikliwej analizy istniejącej architektury IT. Może okazać się, że organizacje staną przed koniecznością wdrożenia narzędzia, które będzie pomostem pomiędzy obecnym systemem finansowo-księgowym z rządową platformą.

Połączenie bezpośrednie

Najprostsza wydaje się sytuacja, kiedy firma opiera swoje procesy na jednym systemie finansowo-księgowym, a dostawca tego systemu integruje KSeF w pakiecie wraz z pozostałymi dostarczanymi usługami. Zwykle to najbardziej rozsądne i najmniej kosztowne rozwiązanie.

Wariant pośredni

Najważniejszym kryterium, które pomoże w podjęciu decyzji, w jaki sposób podejść do integracji jest poziom rozbudowania architektury IT. Ta bardziej rozbudowana może skłaniać do wdrożenia rozwiązania typu hub, który stanowi wspólny punkt styku wielu systemów firmy z KSeF. To korzystne rozwiązanie, bo pozwala nam na wdrożenie specyficznych funkcjonalności. Przykładem może być kolejkowanie wysyłki faktur, synchronizacja pobierania dokumentów, czy implementacja funkcjonalności raportowania.

Kiedy hybryda?

Kiedy system do kompleksowej obsługi przedsiębiorstwa (ERP) zapewnia rejestrację faktur w KSeF, to z kolei system pośredniczący (middleware/hub) pozwala odbierać faktury, a dodatkowo tagować, przesyłać np. do istniejącego systemu odpowiedzialnego za obieg dokumentów w firmie. Warto więc rozważać i taką kombinację – dzięki czemu można usprawnić pracę związaną z manualnym wprowadzaniem danych i ich obróbką, wyeliminować błędy i przyspieszyć rozliczenia.

Wachlarz możliwości

Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur otwiera cały wachlarz nowych możliwości, począwszy od digitalizacji procesów, elektronicznego obiegu dokumentów, po przyspieszenie całego procesu obsługi księgowej. Jak przy okazji wdrożenia KSeF odkryć te i wiele innych potencjalnych usprawnień? Sprawdź nagrania z naszego webinarium, w którym nasi eksperci wyjaśniają jak skutecznie i bez zadyszki przygotować się na KSeF.