obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

24.10.2022

SAP Innovation Awards - mamy w tym swój udział

SAP Innovation Awards

Nic tak nie cieszy, jak sukcesy naszych klientów, zwłaszcza jeśli są potwierdzone prestiżowym wyróżnieniem.

W tym roku nagroda SAP Innovation Awards trafiła do rąk Grupa Eurocash za przeprowadzoną transformację i centralizację finansów z wykorzystaniem SAP S/4 HANA Central Finance oraz SAP Analytics Cloud.

Na ten sukces pracowało wspólnie wiele zespołów, w tym nasz - jest więc nie tylko radość, ale i duma.

SAP S/4 HANA – szanse, ale i wyzwania

Powodów decyzji o przejście na najbardziej zaawansowane rozwiązane, jakim jest SAP S/4 HANA było wiele. M.in. rosnące potrzeby biznesu, zwiększające się wymagania co do wydajności systemów SAP, ale i próba uporządkowania i scentralizowania procesów księgowych. Kiedy ponad 2 lata temu wspólnie rozpoczynaliśmy ten projekt, wiedzieliśmy, że czeka nas zadanie – wyzwanie. To jakby generalne sprzątanie, remont i rozbudowa w jednym.

Im większa firma, z tym większym potencjalnym ryzykiem wiąże się projekt zmiany systemu finansowego, a w tym przypadku zmiana miała dotyczyć kilkudziesięciu spółek w grupie pracujących na kilku systemach. Dodajmy do tego, że finanse dotykają wszystkich obszarów działalności firmy, bo to tutaj spotykają się finalnie wyniki procesów zakupowych, sprzedażowych, kosztowych i innych.

Te i wiele innych zmiennych tylko komplikowało temat, przed którym stanęliśmy wspólnie z biznesem oraz PwC.

Na drodze do wdrożenia

Jest kilka możliwych dróg implementacji systemu SAP S/4 HANA. „Wybrany przez Grupę Eurocash scenariusz Central Finance umożliwił stopniową, ale też bardzo płynną realizację tego celu. Z racji tego, że Central Finance działa niejako obok dotychczas używanych systemów operacyjnych, na kolejnych etapach projektu mieliśmy możliwość kontroli i weryfikacji zgodności z założeniami i dopiero po upewnieniu się, że wszystko działa jak należy - przepinania kolejnych procesów.” – wyjaśnia Marek Klapisz, menedżer ARC Consulting zarządzający projektem wdrożenia Central Finance.

Dzięki temu, w tej chwili, sprawnie, bez przestojów i skomplikowanych migracji kolejne spółki zaczynają funkcjonować na nowej platformie SAP S/4 HANA. Dojście do tego momentu wymagało jednak trochę pracy.

„W organizacji w której funkcjonuje kilka systemów SAP z różnymi ustawieniami, a na nich działa kilkadziesiąt spółek - samo przygotowanie do replikacji danych do Central Finance zajęło ponad rok. Nie chodzi tylko o techniczne przygotowanie wszystkich systemów, co też nie było łatwe, ale przede wszystkim o konsultacje z biznesem odnośnie do tego jaki "kształt" powinny docelowo przyjąć procesy finansowe w nowym systemie." – dodaje Marek.

Kolejne wyzwania przed nami.

Projekt trwa, a nowe możliwości S/4 HANA rodzą też nowe pomysły na udoskonalenia i optymalizacje.